Pół miliona złotych na wsparcie lubuskich pszczelarzy

Samorząd województwa po raz kolejny dofinansował zakup węzy pszczelej. W tym roku 500 tys. zł trafi do lubuskich pszczelarzy. W poniedziałek, 12 czerwca 2023 r. podpisano umowę z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Gorzowie Wlkp. oraz z Lubuskim Związkiem Pszczelarzy w Zielonej Górze.

Pół miliona złotych naczone zostanie na zakup dobrej jakości węzy pszczelej, która następnie zostanie rozdysponowana wśród lubuskich pszczelarzy. W imieniu wicemarszałka Stanisława Tomczyszyna umowy dotacji przekazał Piotr Dembiński – zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa, Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego

Zadanie realizowane będzie w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, zmierzającego w szczególności do poprawy warunków sanitarnych rodzin pszczelich po zakup oraz wymianę węzy pszczelej.

Węza pszczela to specjalny szablon z komórkami, który umieszczony w ulu ułatwia budować plastry w pasiece. Wymiana starych plastrów na węzę pozwala zachować czystość, chroni przed chorobami, wspomaga rozwój i kondycję pszczół oraz wpływa na ich liczebność.

Oryginalny artykuł pod adresem: https://lubuskie.pl/wiadomosci/20694
Fot: Departament Rolnictwa, Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju Wsi